top of page

Lekcja 7                                                        23.10.15r.

Temat: Lądy i oceany – współczesny obraz powierzchni ziemi.

  1.  Zdefiniuj pojęcia: wszechocean, ocean, morze, kontynent, półwysep, wyspa, zatoka, przylądek.

  2.  Zinterpretuj tabelę drugą. Przedstaw spostrzeżenia i wnioski.

  3. Wyjaśnij czym są depresje, niziny, wyżyny, góry. Do każdej  z tych form terenu podaj po dwa przykłady ( jeden z Polski i dwa ze świata).

  4. W oparciu o ryc. 29 przedstaw cechy ukształtowania dna oceanicznego. ( Największa część ziemi, najmniej znana i poznana).

  5. Do domu. Przygotuj krótką treściową wypowiedź zawierającą do 10 zdań, w której przedstawisz cechy charakterystyczne ukształtowania poziomego ( linia brzegowa ), pionowego ( ukształtowania terenu) oraz inne cechy charakterystyczne wybranego kontynentu.

Zadanie Domowe

Ameryka Północna jest trzecim z siedmiu kontynentów pod względem powierzchni. Powierzchnia wynosi 24,2 mln km2. Jest to kontynent ze szczególnie urozmaiconą linią brzegową na północy. Świadczy o tym wiele wysepek i wysp na północy, zaliczanych do archipelagu arktycznego, na południu, gdzie są Karaiby, także największa wyspa świata Grenlandia oraz masę zatoczek (Zatoka Meksykańska) . Ameryka Północna jest umownie oddzielona od Ameryki Południowej kanałem Panamskim i jest otoczona od zachodu przez Pacyfik, a od wschodu przez Ocean Atlantycki. Jest to kontynent, w którym przeważają wyżyny, m.i.n. Wyżyna Kolumbii. Co ciekawe zachodnie nadbrzeże Ameryki płn. jest górzyste, a na wschodzie występują niziny. Najwyższymi górami kontynentu są Kordyliery. Najwyższym szczytem jest natomiast McKinley (6194 m. n. p. m.), który znajduje się na Alasce. Najdłuższą rzeką Ameryki Pólnocnej jest Missisipi (3765 km).

© 2015 - 2016 by Jakub Patałuch. Nauczyciel: prof. Andrzej G.

  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page